Maty rattanowe: zastosowanie i montaż

Wskazówki i praktyczne porady

Maty rattanowe to plecionki z cienkich pasków rattanu uzyskanych z trzcinopalmy Calamus Rotang, często zwanych trzciną hiszpańską lub indyjską. Te plecionki można wykorzystać do różnych celów funkcjonalnych i dekoracyjnych. Plecionki rattanowe w formie mat mają różne formy splotu, a wykonane są z kory lub z pasków rattanu ze środka rotangu – peddig.

Zastosowania maty rattanowej:

  • Dekoracja: Mata rattanowa może być używana do dekoracji ścian, sufitów, mebli i innych powierzchni. Nadaje pomieszczeniom naturalny i egzotyczny charakter.
  • Meble: Mata rattanowa może być używana do produkcji mebli: parawanów, wypełnień krzeseł, foteli, sof i łóżek. Jednak najczęściej wykorzystuje się ten materiał jako wypełnienie drzwi przesuwnych i frontów mebli.
  • Ekrany i osłony: Maty rattanowe mogą być wykorzystywane do tworzenia ekranów i osłon, na przykład systemów prowadzenia i różnego rodzaju osłon.
  • Naprawa mebli: Maty rattanowe mogą być również używane do naprawy uszkodzonych mebli rattanowych.

Montaż maty rattanowej:

Maty rattanowe najczęściej kleimy na gładkie powierzchnie płyt meblowych. Można je również naciągać w ramach drewnianych, ale trzeba pamiętać, że większość mat rattanowych ma prawą i lewą stronę.

Barwienie maty rattanowej:

Jeżeli chcemy bejcować matę rattanową musimy zastosować plecionkę rattanową bez lica (włókno ze środka – peddig), a jeżeli chcemy mieć wypełnienie w naturalnym kolorze rattanu polecamy plecionkę rattanową z korą, ma naturalny złoty kolor. Oczywiście kolory naturalnego rattanu różnią się i zależy to od wielu czynników środowiskowych oraz odpowiedniego sortowania. Każdą plecionkę możemy barwić farbami do drewna lub akrylowymi.

Oto kilka zalet mat rattanowych:

  • Trwałość: Maty rattanowe są wytrzymałe i odporne, dzięki czemu mogą być używane przez wiele lat.
  • Wszechstronność: Maty rattanowe mogą być wykorzystywane do różnych zastosowań.
  • Naturalny wygląd: Maty rattanowe mają naturalny wygląd, który może dodać ciepła i charakteru każdemu pomieszczeniu.
  • Ekologiczność: Rattan jest materiałem odnawialnym, co oznacza, że ​​jego uprawa jest zrównoważona.

Dodatkowe informacje: Maty rattanowe są dostępne w różnych rozmiarach i wzorach. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie w kartach informacyjnych produktu w naszym sklepie Wiklinowy Dom.

Mata rattanowa to wszechstronny i stylowy materiał, który może być używany do różnych celów. Jest łatwa w montażu, pielęgnacji i barwieniu. Jeśli szukasz naturalnego i egzotycznego materiału do swojego domu mata rattanowa jest idealnym rozwiązaniem.

Wybierz teraz i zamów: maty rattanowe