Siatki rattanowe: zastosowanie i montaż

Wskazówki i praktyczne porady

Siatki rattanowe to ażurowe plecionki z cienkich pasków rattanu uzyskanych z trzcinopalmy Calamus Rotang, często zwanych trzciną hiszpańską lub indyjską. Te plecionki można wykorzystać do różnych celów funkcjonalnych i dekoracyjnych. Plecionki rattanowe w formie ażurowych siatek mają różne formy splotu, a wykonane są z kory lub z pasków rattanu ze środka rotangu – peddig.

Zastosowania siatki rattanowej:

  • Dekoracja: Siatka rattanowa może być używana do dekoracji ścian, sufitów, mebli i innych powierzchni. Nadaje pomieszczeniom naturalny i egzotyczny charakter.
  • Meble: Siatka rattanowa może być używana do produkcji mebli: parawanów, wypełnień krzeseł, foteli, sof i łóżek. Jednak najczęściej wykorzystuje się ten materiał jako wypełnienie drzwi przesuwnych i frontów mebli.
  • Ekrany i osłony: Siatki rattanowe mogą być wykorzystywane do tworzenia ekranów i osłon, na przykład systemów prowadzenia i osłon na kaloryfery.
  • Naprawa mebli: Siatki rattanowe mogą być również używane do naprawy uszkodzonych mebli rattanowych.

Montaż siatki rattanowej:

Siatki rattanowe najczęściej naciąga się na mocne ramy, stosując naturalne wiązania i zaślepianie kołkami rattanowymi lub stosując zszywki tapicerskie (coraz częściej rezygnując z mozolnych przeplotów i wiązania końcówek plecionki rattanowej). Siatki rattanowe naciąga się na mokro (mocząc około 30 minut), aby osiągną sprężystość naciągu rakiety tenisowej (pamiętajmy, że możemy to zrobić tylko wtedy, gdy mamy solidną konstrukcję ramy). W wielu wypadkach, gdy element z siatki rattanowej spełnia tylko funkcję dekoracji, rezygnujemy z moczenia rattanu.

Barwienie siatki rattanowej:

Jeżeli chcemy bejcować siatkę rattanową musimy zastosować plecionkę rattanową bez lica (włókno ze środka – peddig), a jeżeli chcemy mieć wypełnienie w naturalnym kolorze rattanu polecamy plecionkę rattanową z kory, ma naturalny złoty kolor. Oczywiście kolory naturalnego rattanu różnią się i zależy to od wielu czynników środowiskowych oraz odpowiedniego sortowania. Oczywiście każdą plecionkę możemy barwić farbami do drewna lub akrylowymi.

Oto kilka zalet siatek rattanowych:

  • Trwałość: Siatki rattanowe są wytrzymałe i odporne na zużycie, dzięki czemu mogą być używane przez wiele lat.
  • Wszechstronność: Siatki rattanowe mogą być wykorzystywane do różnych zastosowań.
  • Naturalny wygląd: Siatki rattanowe mają naturalny wygląd, który może dodać ciepła i charakteru każdemu pomieszczeniu.
  • Ekologiczność: Rattan jest materiałem odnawialnym, co oznacza, że ​​jego uprawa jest zrównoważona.

Dodatkowe informacje:

  • Siatka rattanowa jest dostępna w różnych rozmiarach i wzorach.
  • Siatka rattanowa jest przyjazna dla środowiska.

Siatka rattanowa to wszechstronny i stylowy materiał, który może być używany do różnych celów. Jest łatwa w montażu, pielęgnacji i barwieniu. Jeśli szukasz naturalnego i egzotycznego materiału do swojego domu siatka rattanowa jest idealnym rozwiązaniem.

Największy wybór siatek rattanowych w naszym sklepie z rattanem

Więcej porad znajdziecie na naszym kanale https://www.youtube.com/@GABA_pl