Siatki rattanowe zastosowanie i montaż

Siatki rattanowe stosuje się do produkcji mebli: parawanów, wypełnień krzeseł, foteli, sof i łóżek. Obecnie często siatki rattanowe wykorzystywane są również do produkcji ekranów, systemów prowadzenia, osłon na kaloryfery a także do dekoracji. Plecionki rattanowe w formie ażurowych siatek mają różne formy splotu, a wykonane są z kory lub z pasków rattanu ze środka rotangu (peddig).
Siatki rattanowe najczęściej naciąga się na mocne ramy, stosując naturalne wiązania i zaślepianie kołkami rattanowymi lub stosując zszywki tapicerskie (coraz częściej rezygnując z mozolnych przeplotów i wiązania końcówek plecionki rattanowej). Siatki rattanowe naciąga się na mokro (mocząc około 30 minut), aby osiągną sprężystość naciągu rakiety tenisowej (pamiętajmy, że możemy to zrobić tylko wtedy, gdy mamy solidną konstrukcję ramy). W wielu wypadkach, gdy element z siatki rattanowej spełnia tylko funkcję dekoracji, rezygnujemy z moczenia rattanu.
Jeżeli chcemy wybarwić siatkę rattanową musimy zastosować plecionkę rattanową bez lica (włókno ze środka – peddig), a jeżeli chcemy mieć wypełnienie w naturalnym kolorze rattanu polecamy plecionkę rattanową z kory, ma naturalny złoty kolor. Oczywiście kolory naturalnego rattanu różnią się i zależy to od wielu czynników środowiskowych oraz odpowiedniego sortowania.